Matematično pravilni znaki in njihove prednosti so znane že iz davne zgodovine, ko so različne kulture in religije uporabljale preproste matematično pravilne znake za svojo simbolično prepoznavnost. V preteklosti so jih posvojila tudi nekatera gibanja kot so modernizem in minimalizem v 20. stoletju. Preciznost se je začela tretirati kot profesionalnost, hkrati pa jo je s strani oblikovalca tudi pogosto lažje aplicirati v praksi zaradi boljše funkcionalnosti in strukturne stabilnosti.
Matematična ‘perfekcija’ pri izdelavi logotipa nudi estetsko zadovoljstvo.
Vizualna perfekcija ponudi opazovalcu vizualno uravnoteženost, nek občutek skladnosti in univerzalno všečnost. Prav tako pa je matematično pravilne znake lažje prepoznati med množico vsakdanjih vizualij.
Simetrija in celostna podoba podjetja
Matematična pravilnost znaka pogosto tudi jamči za simetričnost znaka, kar sicer ni nujno, je pa pogosto odlična smernica za marsikatero oblikovalsko smernico, od odmika črk, besed in vrstic v samem logotipu in tudi v nadaljnjih sredstvih oglaševanja (tiskanih in spletnih). S takšnim načinom oblikovanja že v zgodnjih fazah oblikovalec mnogo lažje definira osnove uporabe prihodnjih grafičnih elementov.
Vsak znak namreč rabi prostor okrog sebe, da ‘zadiha’ in ne pristane nekje stlačen v preostalo vsebino.
Dandanes se večina oblikovalcev odloča za izdelavo matematično pravilnih logotipov, saj so vse nadaljnje aplikacije in grafike povezane z razmerji, določenimi v samem znaku in njegovi uporabi. Kadar teh smernic nimamo, je potrebno aplikacijo logotipa na vsakem posameznem mediju skrbno premisliti, da ostane podoba, izgled in ‘feel’ znaka konsistenten.
Izdelava matematično pravilnega logotipa s primerom
Izdelava prve verzije logotipa Greco v obliki rožice iz črk G je bila že pred dobrim dvajsetletjem outsourcana v Španijo. Izdelek, ki ga je prejelo podjetje GRECO d.o.o., ni bil grafično dovršen oz. ‘matematično pravilen’, saj se je že na prvi pogled logotipa zdelo, da znak malenkost ‘visi’.
Odkar sem začela delati v Greco kot grafična in produktna oblikovalka, sem se ubadala z mislijo, kako narediti ta znak privlačnejši in predvsem, kako bi ga bilo mogoče uporabiti v kakšni animaciji ali aplicirati na druge medije.
Pri razvoju prepoznavnega znaka je potrebno imeti v mislih prihodnjo uporabo in obdelavo znaka ter aplikacije v obstoječe produkte. Včasih rešitev le za par pikslov odstopa od prejšnje, a hkrati ponuja vrsto možnosti za aplikacije v grafiki in animaciji.
Zato sem se odločila, da v prvem koraku analiziram znak in z majhnimi spremembami popravim nepravilnosti. Rezultat je bil sledeč.
V spodnji animaciji si lahko ogledate postopek, s katerim sem prišla do želenega rezultata – matematično pravilnega znaka. Ta na prvi pogled izgleda identično kot znak, uporabljen v preteklosti, vendar za razliko od prejšnjega popolno matematično pravilen. Za Greco se je izkazalo, da je to dobra praksa, saj je podjetje že od leta 1992 uveljavljeno kot manjše družinsko IT podjetje s konsistentnim delovanjem.
Matematično pravilni logotipi so koristni predvsem pri nadaljnji obdelavi le-teh, saj puščajo oblikovalcu možnost, da iz sicer abstraktnega znaka izpelje zanimivo grafiko ali animacijo. To je koristno predvsem pri storitvenih podjetjih kot je Greco, ki ne prodaja fizičnih izdelkov in tako tudi ne more vključiti na primer ikone ali simbolike izdelkov v sam logotip. Posledično je omejen na uporabo abstrakcij.
Konflikt med tehnično pravilnostjo in vizualno uravnoteženostjo
Kljub vsem matematičnim pravilnostim pa se pri oblikovanju in načrtovanju znakov pogosto pojavijo primeri, kjer končni izdelek, recimo logotip, ne deluje uravnovešen. Razlogov za to je več in ena izmed najpogostejših sta uporaba barve in kombinacija črk z izbrano tipografijo (npr. en šumnik na začetku ali koncu besede).
Dober oblikovalec bo v situaciji, kjer bo zelo matematično dodelal svoj izdelek v digitalnem programu, hitro opazil neravnovesje v digitalnem izdelku.
Neveden oblikovalec, po drugi strani, bo izdelek pustil ‘matematičen’, kar bi naj zagotavljalo konsistenco in ravnotežje, vendar optično gledano ta pogoj ni izpolnjen.
V tem primeru je potrebno ostro oko, ki vidi spremembo in se odloči prilagoditi odmike na račun vizualnega ravnotežja.
V kolikor vas zanima več o izdelavi logotipa, uravnovešenosti in ustreznosti obstoječega logotipa ter možnostih prilagoditev z izdelavo temeljitih smernic za konsistentno uporabo, me kontaktirajte.