
Izdelava prve verzije logotipa Greco v obliki rožice iz črk G je bila že pred dobrim desetletjem outsourcana v Španijo. Izdelek, ki ga je prejela stranka, ni bil grafično dovršen oz. ‘matematično pravilen’, da bi iz njega lahko izpeljala animacijo.

Že odkar delam v tem podjetju kot oblikovalka, se ubadam z mislijo, kako narediti ta znak privlačnejši in predvsem, kako bi ga bilo mogoče uporabiti v kakšni animaciji npr. izdelani v programu After Effects.
Pri razvoju prepoznavnega znaka je potrebno imeti v mislih prihodnjo uporabo in obdelavo znaka ter aplikacije v obstoječe produkte. Zgornja rešitev le za par pikslov odstopa od prejšnje, a hkrati ponuja vrsto možnosti za aplikacije v grafiki in animaciji.
Zato sem se odločila, da v prvem koraku analiziram znak in z majhnimi spremembami to popravim.
V spodnji animaciji si lahko ogledate postopek, s katerim sem prišla do željenega rezultata – matematično pravilnega znaka, ki na prvi pogled izgleda identično kot znak, uporabljan v preteklosti.

Matematično pravilni logotipi so koristni predvsem pri nadaljnji obdelavi le-teh, saj puščajo oblikovalcu možnost, da iz sicer abstraktnega znaka izpelje zanimivo grafiko ali animacijo. To je koristno predvsem pri storitvenih podjetjih kot je Greco, ki ne prodaja fizičnih izdelkov in tako tudi ne more vključiti naprimer ilustracije fizičnih izdelkov v sam logotip. Posledično je omejen na uporabo fotografij in abstrakcij.

Simetrija in celostna podoba
Matematična pravilnost znaka pogosto tudi jamči za simetričnost znaka, kar sicer ni nujno, je pa pogosto odlična smernica za odmike črk, besed in vrstic v samem logotipu in tudi v nadaljnjih sredstvih oglaševanja (tiskanih in spletnih). S takšnim načinom oblikovanja oblikovalec mnogo lažje definira minimalni dovoljen odmik logotipa od preostalih grafičnih elementov.
Vsak znak namreč rabi prostor okrog sebe, da ‘zadiha’ in ne pristane nekje stlačen v preostalo vsebino.
Dandanes se vse več oblikovalcev odloča za izdelavo matematično pravilnih logotipov, saj so vse nadaljnje aplikacije in grafike povezane z razmerji, določenimi v samem znaku. Kadar teh smernic nimamo, je potrebno aplikacijo logotipa na vsakem posameznem mediju skrbno premisliti, da ostane podoba, izgled in ‘feel’ znaka konsistenten.